Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji wymaga jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co sprawić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze przesłane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często dokonujemy wiele przelewów szybko również w pośpiechu, by pieniądze szybko przybyły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą toż stanowić niepoprawne dane adresata, zbyt duża kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego zachowania i że zawierać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane użytkownikowi

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to chwila szkodliwe pomyłki, jakie możemy dokonać. Banki weryfikują zlecenia wyłącznie po numerze konta, więc przelew i oczywiście zostanie przekazany do uczciwej osoby (oczywiście, gdy nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy buduje się nowe konto i planuje zasilić je artykułem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za wielka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W obecnym sukcesie problem zatrzymuje się zdecydowanie bardziej ważny. Bank nie odpowiada za pomyłki mężczyzn w niniejszej kwestii i pewno nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W obecnym wypadku można tylko skontaktować się z konsumentem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie wyższa niż środki otwarte na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W sukcesu zbyt wysokich przelewów z chwilą przyszłą bogata w systemie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna wartość była słabsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najogromniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały czy zbyt duży czas cyfr, okienko z raportem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje wykonany i gość z banku umówi się z jego zleceniodawcą.

Brak w pór cyfr lub niskie ich napisanie to teraz zdecydowanie inna rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy tekst na zamknięte konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w ruchu paru dni codziennych (czas oczekiwania może różnić się w relacji od regulaminu, w pewnych bankach trwa ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Jeśli jednak błędny numer jest wolny, to pieniądze dotrą na inny rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet gdy dane adresata wpiszesz poprawnie, a czas wartości nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma nowa kobieta.

Cofnięcie przelewu – co pisać?

Popełniliśmy błąd w wymiarze konta. Co już? Do kogo należy się zwrócić? W relacji od banku możemy sprawić:

anulowanie samodzielne z stanu bankowości internetowej – przydatne w mało bankach. Zwykle dotyczy wyłącznie przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez kontakt z konsultantem. Nie ciągle jest dodatkowa (szukaj reklamie w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
anulowanie w zespole – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, i kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, chce od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank widać nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, gdy w przepisie jest zapis, że instytucja nie anuluje zajęć z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje ostatnie a regułą (znów zależy jedynie od regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Zawiera się i duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli umowa nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i wydających), można ją odkręcić. Natomiast gdy pieniądze poszły już na inne konto, z odcienia naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze a albo toż w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy oddana do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i skontaktować się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Jest ostatnie a wyłącznie silna opinia, nie obowiązek. Na skali zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma cel wykonać zadanie dobre z pewnym daniem oraz zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego znaczeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank zgodzi się pomóc, może zanieść do przypadkowego odbiorcy wezwanie do zapłaty na skali zasad kodeksu cywilnego, który występuje, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem własnej osoby, jest zobowiązany do dania pomoce w istocie, i jeśli to niezwykłe, do zwrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to cel zwrotu pieniędzy (w celu było ostatnie bezpodstawne wzbogacenie się).

Wezwanie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania ceny i numer rachunku osoby, jaka zależy odzyskać swój majątek. Właśnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy własne pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, otwiera się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do sądu. W trakcie postępowania bank nie jest zawsze stroną także nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas niemało kosztować, nawet gdy przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa forma jest wdrażana tylko z winy osoby, która błędnie wpisała dane oraz musi zaangażowania pracowników firmy. W relacji od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy przecież od podpisanego przez klienta regulaminu.

Że bank przyjmie się usługi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam też więcej. W relacji od firm może stanowić zatem ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments