Tablety mają różnych producentów oraz różne parametry. Jak należy je poprawnie odczytywać, aby nie dać się oszukać?
Na rynku mamy obecnie setki różnych modeli tabletów o różnych cenach i zastosowaniu. Ciężko jest zatem wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Na stronach producentów oraz na półkach sklepowych zamieszczane są różne informacje i parametry, które zwykłemu elektronicznemu laikowi nic nie mówią. Jak zatem prawidłowo odczytywać parametry tabletów oraz w jaki sposób rozpoznawać te dobre? Poniżej przedstawiamy listę istotnych informacji, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu.
1. Ekran – wybierając odpowiednią dla nas wielkość tabletu musimy zwrócić uwagę na przekątną jego wyświetlacza. Właśnie ta wartość określa rozmiar ekranu użytkowego. Najpopularniejsze są tablety siedmio- oraz dziesięcio-calowe. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które będzie mobilne oraz kompaktowe, w pełni zadowoli nas mniejszy tablet. Te z większym ekranem przeznaczone są dla osób, którym zależy na dużej powierzchni roboczej – korzystanie z edytorów tekstu czy obrazu będzie na nich znacznie łatwiejsze. Kolejnym ważnym aspektem jest technologia, która została wykorzystana w produkcji ekranu. Jeśli zależy nam na obrazie bardzo wysokiej jakości, oddającym pełną głębię kolorów i ich odcieni powinniśmy szukać tabletu z ekranem w technologii IOS. Dla mniej wymagających użytkowników wystarczą standardowe ekrany z matrycą TN. Następnym parametrem, jaki interesuje nas przy kupowaniu tabletu jest rozdzielczość jego ekranu oraz zastosowane dodatkowe technologie. Decydując się na tablet o przekątnej 7 cali zdecydowanie wystarczy nam rozdzielczość 1024 x 600 pikseli. Jeżeli decydujemy się na większą przekątną, minimalna rozdzielczość wynosić powinna 1920 x 1200 pikseli. Jeśli zależy nam na obrazie lepszej jakości możemy wybrać model oferujący obraz w technologii Full HD, jednakże faktyczną różnicę w obrazie odczujemy dopiero na urządzeniach powyżej 7 cali. Droższe tablety zabezpieczone są dodatkowo specjalistycznym szkłem nazywanym Gorilla Glass. Jest ono odporne na uszkodzenia oraz zarysowania, dlatego stanowi swego rodzaju dodatkową ochronę.
2. Pojemność baterii.
Żywotność baterii ciężko jest samodzielnie sprawdzić. Patrząc na parametry urządzeń warto jest zwrócić uwagę na jej pojemność – im będzie większa, tym lepiej, ponieważ tablet będzie trzymał dłużej. Niektóre z tańszych urządzeń wytrzymują bez ładowania zaledwie 3-4 godziny, dlatego warto jest zwrócić na to uwagę.
3. Procesor i układ graficzny.
Zintegrowana karta graficzna nie jest często spotykana w tabletach z niższej półki cenowej, dlatego szukać jej należy w droższych modelach. Zapewnia ona znaczne podwyższenie jakości obrazu oraz płynne działanie wymagających aplikacji, oraz gier. Najczęstszą kartą graficzną montowaną w tabletach jest Intel HD Graphics 620. Najważniejszym elementem każdego tabletu jest jednak jego serce, czyli procesor. Patrząc na jego parametry najpierw powinniśmy sprawdzić liczbę jego rdzeni. Jeśli informacja ta nie jest umieszczona w opisie możemy to sprawdzić zgodnie z następującym wzorem: nazwa producenta – model – litera (najczęściej X, V, Z) – liczba rdzeni, czyli na przykład Intel Atom X5 oznacza procesor marki Intel, model Atom, pięciordzeniowy. Ilość rdzeni w procesorze zapewnia płynność jego działania oraz obsługę aplikacji. Działa to zupełnie analogicznie – im więcej rdzeni tym urządzenie jest szybsze oraz lepiej radzi sobie z wymagającymi programami.
4. Zainstalowana pamięć.
Dobrą pracę procesora zamontowanego w tablecie wspomaga pamięć RAM. W urządzeniach tańszych, o niższych parametrach jej wartość rzadko przekracza 1 gigabajt (GB). Taka ilość pamięci RAM pozwala na korzystanie z podstawowych funkcji tabletu, takich jak przeglądanie internetu, edycja tekstu czy instalacja mało wymagających gier. Pamięć RAM na poziomie 2 gigabajtów jest standardową wartością dla nieco lepszych urządzeń i zapewnia znacznie lepsze osiągi tabletu. Urządzenia o pamięci RAM 4 gigabajty lub więcej znajdziemy w dużo większym przedziale cenowym, zazwyczaj wspomaga ona procesory co najmniej czterordzeniowe, które radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi programami. Kolejną wartością, na jaką zwracamy uwagę podczas kupowania tabletu, jest wielkość oraz rodzaj dysku twardego. Dzieli się on na SSD (typ najczęściej spotykany) oraz HD (montowany w urządzeniach wysokiej jakości). Ilość gigabajtów dysku twardego to nic innego jak wielkość jego wbudowanej pamięci. Na rynku znajdziemy tablety z dyskiem twardym o pojemności od 8 do nawet 256 gigabajtów. Patrząc na ten parametr, musimy dostosować go do własnych potrzeb. Producenci dają często możliwość zwiększenia pojemności dysku twardego poprzez montaż zewnętrznej karty MicroSD.
5. Istotne dodatki.
W tabletach instaluje się wiele modemów, które odpowiadają między innymi za łączenie urządzenia z siecią WiFi, LTE oraz możliwość bezprzewodowego sparowania go z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth. Sprawdzając parametry urządzeń, zwrócić uwagę możemy także na oferowany przez producenta wbudowany aparat. Coraz więcej tabletów posiada już nie tylko tylny aparat, a także przedni – umożliwiający prowadzenie wideokonferencji. Jeśli chcemy, aby robione przez nas zdjęcia oraz nagrywane filmy były w dobrej jakości, powinniśmy wybrać tablet z aparatem z technologią Full HD. Oprócz tego producenci tabletów oferują szereg dodatkowego wyposażenia, jakie można dokupić do ich produktów. Są to między innymi rysiki, klawiatury, myszki, gamepady, zewnętrzne głośniki czy też specjalistyczne folie ochronne na ekran.
6. Ochrona danych lub dziecka.
Jeśli kupowany przez nas tablet użytkować będzie także dziecko, powinniśmy szukać w jego parametrach zainstalowanej w nim ochrony rodzicielskiej. Takie oprogramowanie pozwoli nam na zablokowanie niedozwolonych dla dzieci stron internetowych, treści, gier, a nawet aplikacji. Jeżeli zamierzamy przechowywać na tablecie ważne lub poufne dane musimy zwrócić uwagę na zabezpieczenia oferowane przez jego producenta. Mogą być to programy antywirusowe, antywłamaniowe, czytniki linii papilarnych oraz blokada urządzenia hasłem. Wielu producentów droższych modeli oferuje swoim klientom specjalistyczne systemy, które całkowicie blokują urządzenia po zgłoszeniu ich utraty. Wszelkie dane z tabletu zostają natychmiastowo przeniesione na tak zwaną chmurę.
7. Łączność z siecią.
Aby móc połączyć tablet z bezprzewodowym internetem potrzebujemy wbudowanego modemu WiFi i taką opcję znajdziemy w niemal każdym urządzeniu. Osobom potrzebującym bardziej stabilnego połączenia internetowego zależeć będzie jednak na urządzeniu ze wbudowanym portem USB, dzięki któremu do tabletu podłączyć będziemy mogli internetowy modem. Jeżeli decydujemy się na taki rodzaj połączenia tabletu z internetem, przed jego zakupem musimy sprawdzić, czy będzie on kompatybilny z naszym modemem (informacja podana jest najczęściej na stronie producenta). Alternatywą dla dwóch wyżej wymienionych opcji połączenia tabletu z internetem jest wbudowany w urządzeniu slot na kartę SIM lub MicroSIM. Ta opcja także daje nam bezpośrednie podłączenie do sieci oraz możliwość korzystania z tabletu zupełnie jak z telefonu – wykonując połączenia oraz pisząc SMS-y.
8. System operacyjny.
Tablety współpracują z wieloma systemami operacyjnymi, jednakże jedynymi godnymi uwagi są: Android, Windows, Apple iOS, macOS oraz Linux. Najczęściej spotykanym systemem operacyjnym w tablecie jest popularny Android, jednakże posiada on wiele wersji. Wybierając droższy tablet powinniśmy sprawdzić, czy jego producent przewidział możliwość aktualizacji systemu operacyjnego, gdy pojawi się na rynku. Korzystanie z przestarzałego oprogramowania może utrudnić, a nawet całkowicie umożliwić nam korzystanie z najnowszych aplikacji lub gier, które kompatybilne są z nowszymi systemami. Największymi zaletami systemu Android są: szeroka gama oferowanych na niego gier i aplikacji, możliwość skonfigurowania go pod nasze preferencje oraz fakt, że urządzenia z zainstalowanym w nich Androidem są tańsze. Obecnie najnowszą wersją tego systemu jest Android 6.0 Marshmallow. Wadą tego systemu są znacznie obniżone systemy bezpieczeństwa niż w przypadku Windowsa czy Apple iOS. Lepszym systemem operacyjnym jest z pewnością Windows, jednakże urządzenia, na których jest instalowany, są także droższe. Zaletami tego systemu operacyjnego są: możliwość instalacji wielu programów dedykowanych na komputery, zwiększone bariery bezpieczeństwa, 10-letnie wsparcie Microsoftu, szybkie usuwanie zgłoszonych w systemie błędów. Godnym uwagi jest także system oferowany na urządzeniach marki Apple, który cechuje się prostotą i intuicyjnością obsługi oraz szybkim i płynnym działaniem.
9. Producent.
Najpopularniejszymi producentami tabletów na rynku są przede wszystkim marki: Apple, Samsung, Prestigio, Manta Multimedia, Lenovo, Asus, Dell i to właśnie ich urządzenia królują na półkach. Mniej znane, jednakże oferujące tablety dobrej jakości, są firmy: Yarvik, Goclever, ModeCom, Lark, Overmax, Kiano, NTT, Colorovo, NavRoad, Media-Tech, Tracer, Pentagram, Hewlett-Packard oraz Kruger&Matz.
10. Szczegóły wykonania.
Oprócz wewnętrznych parametrów podczas zakupu tabletu należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania oraz użyte przy tym materiały. Jeśli będą słabej jakości urządzenie może szybko ulegać uszkodzeniom lub przestać działać. Tablety najlepszej jakości wykonywane są aktualnie ze stopu aluminium lotniczego, które zabezpiecza urządzenie przed upadkami, rysami, a nawet zalaniem. Warto jest zwrócić również uwagę na dopasowanie wszystkich elementów tabletu oraz czy nic w nim „nie skrzypi i nie trzeszczy”.