Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zarabiać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak zasługiwać na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani danymi o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu przedsiębiorców dziwi się ile na obecnych zjawiskach można uzyskać oraz jak ostatnie w pracy zrobić. A inwestować w ropę można bardzo szybko. Właśnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów fizycznych i narzędzi, dzięki którym wszystek z nas że w zaciszu domowego fotela czerpać ze kolei wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wolą mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez jakiego nie może funkcjonować żadna gospodarka. To jakiś z najbardziej wartościowych surowców strategicznych świata. Ceny ropy z ponad 10 lat wzrastają oraz z początkiem ostatniego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co znacznie, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła to o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był całkiem stabilny. W kolejnej połowie tegoż roku wystąpiła jednak znacząca obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Istniała obecne jednak tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania znacznie łatwo pną się w górę.

Czym właściwie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Samym z nich jest Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, a pozostała to West Texas Intermediate, brana na Swym Wschodzie, jednakże w konkretnej ilości rafinowana w Okresach Zjednoczonych – dlatego niezwykle atrakcyjna. Ta dodatkowa jest wciąż o jakiś 1-2$ droższa. Do ostatniego zespołu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na pełne rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie możemy akceptować i dostarczać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeżeli jednak dołączymy do sądzie, że planuje się na zbytu korekta to możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD korzystamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy musieli 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją więc to transakcje dostępne dla wielkiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor zamyka swoje książki sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile muszę mieć pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w zakładu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grupie Europejskiej jesteśmy szeroki wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji należą do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą dokonywać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (zarządzanych przez KNF) dzięki czemu każde rzeczy połączone z zorganizowaniem i rozwijaniem rachunku załatwimy w stylu polskim nie tocząc się z budynku lub znajomego biura.

Konta na kontrakty CFD mogą być rozwijane w dalekich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów albo jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili brać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na pewnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego mieszkania na podłogi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą ogromny. Niezmiennie występuje na nią popyt, w skalę jak rozwijają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Okresach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, oraz w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego zmierza chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także wspominać o dynamicznie kształtujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w krajach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje już niemalże wyczerpany. Nie rodzaj wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny płaciłyśmy się na wyrównanym poziomie niezbędne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą jeszcze być, gdyż firmy naftowe zbyt mało inwestowały w sztukę i infrastrukturę, żeby mogły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to dodatkowo prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w kolejnej połowie 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania pozwalają w ciągu paru lat 200$.

Istnieje również inna część medalu. Drzewa nie są do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w rezultacie z ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy to oczekiwać również kontroli i gwałtownych spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że nadchodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do spekulacji na stoki.

Ropa naftowa toż niezwykle płynny towar oraz jej zmiany wykorzystywane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowoczesnym metodom i rozwojowi rynków walutowych możemy też dzisiaj w Polsce zawierać sprzedaże na takich tychże warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto z obecnego posiadać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments