Limity płatności kartą – czym są?

Limity płatności kartą – czym są?

Warto przeczytać

Limity płatności kartą są określane przez klienta w momencie podpisania umowy z bankiem – ich celem jest ustalenie górnej granicy płatności, jaką jednorazowo (albo np. w ciągu jednego dnia) można zrealizować przy pomocy danej karty. Oczywiści limit płatności kartą można w każdej chwili zmienić – w zależności od procedur w danym banku jest to możliwe np. przez aplikację mobilną, system bankowości internetowej albo bezpośrednio w placówce.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje limitów związanych z użytkowaniem kart płatniczych,
  • jak można zmienić limit płatności kartą,
  • dlaczego limity płatności kartą są ważne dla bezpieczeństwa naszych finansów.

Brak możliwości zrealizowania płatności kartą przy kasie w sklepie? Bankomat odmawia wypłaty pieniędzy? Nie można zrealizować płatności BLIK? Spokojnie, nie od razu musi to oznaczać awarię systemu bankowego albo brak środków na koncie. Bardzo często przyczyną takich nieprzyjemnych niespodzianek jest limit płatności kartą ustawiony na niskim poziomie. Jest on ustalany podczas podpisywania umowy z bankiem – przy różnych dopełnianych wówczas formalnościach niewiele osób ma sposobność na spokojnie zastanowić się, czy na pewno będzie on wystarczający. Klient podpisuje umowę i zapomina o limicie – do czasu, aż go nie przekroczy i nie może zrealizować zakupów.

Limit płatności kartą i nie tylko

We współczesnej bankowości wyróżnia się kilka rodzajów limitów związanych z użytkowaniem kart płatniczych.

  • Limit kwoty pojedynczego przelewu – jest to maksymalny pułap pojedynczej transakcji.
  • Dzienny maksymalny limit płatności kartą – jest to górny pułap płatności kartą, który można wykonać jednego dnia (bez względu na liczbę transakcji).
  • Dzienny limit transakcji gotówkowych – jest to maksymalna kwota, jaką jednego dnia można przy pomocy karty wypłacić z bankomatu.
  • Limit płatności zbliżeniowych – jest to jedyny w Polsce limit płatności kartą określony z góry przez przepisy prawa. Wynosi on obecnie 100 zł. Uwaga! Niektóre banki dodatkowo wymagają, że po przekroczeniu określonego pułapu dziennych płatności zbliżeniowych (np. 5 transakcji), kolejne trzeba i tak potwierdzać numerem PIN.
  • Limity płatności w bankowości mobilnej – w niektórych bankach dzienny limit transakcji bezgotówkowych dotyczy również aplikacji mobilnej. Najczęściej za jej pomocą można dokonywać niższych płatności niż w bankowości elektronicznej.

Uwaga! Niezgodne z prawem są natomiast ustalane przez niektórych sprzedawców dolne limity płatności kartą, np. powyżej 10, 20 czy 50 zł. Główną zasadą wszystkich międzynarodowych organizacji płatniczych jest to, że detalista nie ma prawa określać minimalnej kwoty transakcji, bo byłoby to dyskryminowanie płatności kartą. W Polsce kwestie te reguluje nowelizacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive.

Limit płatności kartą – jak można go zmienić?

Oczywiście każdy limit płatności bezgotówkowych, płatności zbliżeniowych czy limit płatności kartą w sklepie – można zmienić. W niektórych bankach można to zrobić z poziomu aplikacji mobilnej – po zalogowaniu do aplikacji należy przejść do zakładki z ustawieniami lub limitami, ustalić je na oczekiwanym poziomie i zaakceptować zmiany. Inne banki umożliwiają zmiany limitów tylko przez bankowość elektroniczną, a jeszcze inne wymagają osobistej wizyty w placówce, zwłaszcza jeśli limit ma być naprawdę wysoki.

Warto też pamiętać, że użytkownik może zmieniać limity płatności tylko w oferowanym przez bank zakresie. Niższy limit płatności bezgotówkowych będzie dostępny w przypadku kart do rachunków dla młodzieży, wyższy – dla dorosłych. Większy limit płatności kartą będzie mógł ustalić przedsiębiorca prowadzący firmę o globalnej skali działania, mniejszy – klient indywidualny. I tak są to jednak kwoty, za które można zrealizować nawet duże zakupy.

Maksymalny limit płatności kartą – dlaczego jest ważny?

Należy mieć świadomość, że limity związane z korzystaniem z kart płatniczych nie są ustalane po to, żeby utrudnić klientowi życie. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Nietrudno przecież wyobrazić sobie sytuację, że karta płatnicza zostanie skradziona – takich przypadków są codziennie dziesiątki. Oczywiście istnieją szybkie i wygodne sposoby na zastrzeżenie skradzionej karty – pozwala na to m.in. założony i prowadzony przez Związek Banków Polskich całodobowy system Zastrzegam.pl, działający pod numerem telefonu +48 828 828 828 – ale czasem od kradzieży do zorientowania się, że w ogóle miała miejsce, mija sporo czasu, w którym złodziej mógłby ogołocić konto np. poprzez płatności zbliżeniowe. Limit płatności kartą może uchronić w takiej sytuacji przed utratą sporych sum pieniędzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments