paczkomaty inpost

Paczkomaty Inpost Mirosławiec

Zachodniopomorskie

Paczkomaty bez zaświadczeń, mogą uciec z ulic. Wojewódzkie sądy administracyjne uważają, że paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane. Na ich napisanie powinien więc uzyskać pozwolenie. Gdy Naczelny Sąd Administracyjny uzna im rację, zwiększą się koszty stawiania takich obiektów, a jeszcze bankomatów czy mlekomatów. Już istniejące paczkomaty postawione zostały bez pozwoleń budowlanych.

Paczkomaty Inpost Dębno

Za sprawą kliku dociekliwych obywateli, firmy stawiające obiekty jak paczkomat czy mlekomat mogą zawierać problemy. W szczególności dotkną one firmy Integer.pl, która stanowi właścicielem marki InPost. Według wojewódzkich sądów administracyjnych blisko 4 tys. paczkomatów to obiekty budowlane. Aby je napisać, powinien pamiętać pozwolenie. Ostatnio stwierdził tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. – Liczymy, że wyrok tenże się nie uprawomocni – mówi Wojciech Kądziołka, dyrektor Biura Komunikacji Grupy Kapitałowej Integer.pl. – Jeżeli jednak wprowadzony w nim plan został uwzględniony przez Naczelny Sąd Administracyjny także inne wojewódzkie sądy administracyjne, toż z pewnością uwolniło się to ujemnie na wzrostu sieci paczkomatów – dodaje. Zdaniem Integer.pl paczkomat to wyłącznie urządzenie techniczne – elektroniczna szafą depozytowa, oddaną do przechowywania a do odbioru przesyłek. Część prawników nie zgadza się a z tym planem. Inni mówią, że wskazane są zmiany, bo podstawa nie podąża za zmianami technologicznymi.
Dociekliwi obywatele kulą u nogi nowych technologii

smart allegro
smart allegro

W lutym 2018 r. dociekliwy mieszkaniec województwa łódzkiego wysłał do inspektora nadzoru budowlanego prośbę o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Ten określił, że paczkomat umieszczono w otoczeniu chodnika, na gruncie należącym do inwestora bez uzyskania żadnych pozwoleń. Powiatowy inspektor wstrzymał prowadzenie działalności budowlanych. Zażądał przedstawienia zaświadczenia o zgodności postaci z ustaleniami swego planu zagospodarowania szerokiego i reportaży z art. 33 ust. 2 pkt 1, 2, 4 Prawa budowlanego (pb). Chodziło m.in. o kilka egzemplarzy projektu budowlanego wraz z faktami wymaganymi przepisami.

DPD Kołobrzeg

Inwestor wycofałem się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, że nie ma prawej definicji paczkomatu. Błąd jest także przepisów techniczno-budowlanych normujących wymogi, jakie powinny realizować tego modelu urządzenia. W jego ocenie ustawienie go na płytach chodnikowych toż nie są roboty budowlane. Nie liczył wtedy celu uzyskania opinii o prawie na platformę ani dokonania zgłoszenia. I Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznał rację inwestorowi.

zobacz również  dpd Koszalin

Obywatel, który sygnalizował temat nie był spełniony takim biegiem sprawy. Jego daniem postawienie paczkomatu, wymaga pozwolenia. A tak potrzeba dotarła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Tenże w sądu z 17 stycznia 2019 r. rację przyznał obywatelowi (sygn. II SA/Łd 761/18).

Decyzja nie podąża za rzeczywistością

WSA wskazał, że wykonanie celu w ścisłym miejscu, w rozumieniu art. 3 pkt 6 pb, może dotyczyć usytuowania konstrukcji, która stała przeprowadzona poza miejscem budowy, co może dotyczyć takich obiektów budowlanych jak np. zbiorniki, urządzenia techniczne, kontenery, reklamy lub też paczkomaty oraz mlekomaty. Stąd więcej w odniesieniu do paczkomatów, przez ich wybudowanie należy kojarzyć ich zapewnienie oraz położenie na gruncie z ewentualnym wykonaniem pewnych przystosowawczych robót budowlanych, takich jak np. podłączenie do prądu lub utwardzenie podłoża. Łódzki WSA wskazał też że paczkomatami budził się już WSA w Warszawie. W sądu z 26 października 2018 r. (sygn. akt VII SA/Wa 2892/17) podkreślił, że więc co niegdyś określone zostało przez ustawodawcę wprost, pewno nie nadążać za poprawiającą się rzeczywistością, technologiami, a jeszcze potrzebami inwestycyjnymi. Lecz nie znaczy to, że inne sytuacji prace budowlanej są wyjęte spod zapisów prawa. Ustawodawca nie bez sensu bowiem definiuje pewne wzięcia w rodzaj na tyle pełen i uniwersalny, aby mimo obracającej się rzeczywistości, nadal potrafiły one odkryć adekwatne wykorzystanie do ostatnich przejawów prace budowlanej.

zobacz również DPD Białogard

Nieco czyli na myśl patrzy Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego daniem wzrost i rozwój cywilizacyjny pokazuje, że nie odda się zamknąć każdego w jakimś katalogu. – Za chwilę zaprezentuje się, że posiadamy trochę nowego, jakiś obiekt spoza katalogu. Winnym stanowić zatem wskazane przesłanki, na pewnym poziomie ogólności, a z innej części na tyle jasne, żeby nie było wywiadów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Bankomat i paczkomat jak obiekt tymczasowy

Ponadto warszawski sąd paczkomaty zakwalifikował jako obiekt tymczasowy, razem z art. 3 pkt 5 upb. Daje on obiekty na dane do czasowego brania w czasie mniejszym od ich mocy technicznej, przewidziane do przekazania w przeciwne pomieszczenie czyli do rozbiórki oraz niepołączone trwale z gruntem, takie jak np. strzelnica, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe. Zdaniem sądu paczkomat kryje się w niniejszej różnej grupie. Te z podstawowej powinny zniknąć po 180 dniach. Te drugie, jeśli są działać dłużej, chcą uzyskania prawa na platformę.

Zdaniem Jacka Kosińskiego, adwokata, partnera prowadzącego w kancelarii JK, orzeczenia, co do natury są dobre z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych. – Takie obiekty jak paczkomaty jednoznacznie stanowią tzw. tymczasowe obiekty budowlane. Dlatego konsekwentnie tworzy je warunek uzyskania prawa na budowę, i słusznie. Obiekty te ewidentnie stanowią element zagospodarowania terenu. Winny zatem podlegać kontroli w ostatnim terenie. Fakt, że zostały wyprodukowane w różnym znaczeniu a tylko przywiezione do docelowej lokalizacji nie zmienia tutaj niczego. Definicja obiektu budowlanego nie ma bowiem sposobu jego wytworzenia. Np. w orzecznictwie przyznało się, że nawet ustawienie przyczepy kempingowej na własnej działce podlega pod prawo budowlane – tłumaczy Jacek Kosiński. Coś własne zdanie ma Przemysław Dziąg. – Obiekty tymczasowe, o jakich odpowiada przepis ze powodu na domowe gabaryty odchodzą od wymiarów paczkomatów. Świadomie wskazano, właśnie też oczywistsze. Gdyby właśnie nie było, obecne w myśli każdy obiekt, niejako usługowy, nietrwale połączony z gruntem, np. bankomat spełniałby definicję obiektu tymczasowego – podkreśla Przemysław Dziąg.

Zobacz Szybka pożyczka web

InPost: paczkomat to narzędzie techniczne

Spółka InPost Paczkomaty uważa, że paczkomat jest wyposażeniem technicznym, jakie nie jest formowane w ścisłym miejscu, lecz produkowane w fabryce. Jest on kierowany na znaczenie jak gotowa funkcjonalna całość, która do leczenia wymaga jedynie podłączenia do zasilania. Dlatego wniosła ona skargę kasacyjną do Starego Sądu Administracyjnego na warszawski wyrok. – Paczkomat nie dzieli się to od indywidualnych tego modelu urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych – podkreśla Wojciech Kądziołka. – Gdyby wziąć pod opiekę wyłącznie jego parametry fizyczne z pominięciem funkcjonalności elektroniki, toż potężna żeby go porównać po prostu ze wielkim gabarytowo meblem. To ciekawe porównanie doskonale oddaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w oznaczonym pomieszczeniu jak procesu budowlanego. Jeżeli zawsze ten pogląd nie został uwzględniony przez Naczelny Sąd Administracyjny także inne wojewódzkie sądy administracyjne, to uwolniło się to ujemnie na wzrostu sieci paczkomatów – dodaje. Oznaczałoby to bowiem konieczność wszczynania procedur prawa budowlanego w układzie do wszystkiego urządzenia, co ciągnęło za sobą wzrost kursów i wydłużenie procesu lokalizacji paczkomatu w oznaczonym miejscu.

 

Źródło informacji prawo.pl

 

Paczkomaty Inpost Dębno

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments