Samsung Galaxy A8 został uznany w 2018 roku za mocny smartfon klasy średniej. W telefonie tym postawiono na dobry aparat, ekran wykonany w technologii AMOLED oraz bardzo wydajne podzespoły jak na sprzęt średniej klasy. Sprawdźmy więc, czy warto kupić ten smartfon.
Samsung Galaxy A8 – specyfikacja
Samsung Galaxy A8 z 2018 roku jest następca Samsunga Galaxy A5 z roku 2017 roku. W A8 wprowadzono jednak wiele istotnych zmian i usprawnień. Zabieg ten sprawia, że seria A zbliża się do flagowych modeli koreańskiego producenta. Na początek przyjrzyjmy się specyfikacji Samsunga Galaxy A8.
Wymiary – 71 x 149 x 8,4 mm
Waga – 172 gramy
Obudowa jednobryłowa, brak demontażu tylnej klapki
Ekran – 5,6” wykonany w technologii AMOLED
Rozdzielczość ekranu – 2220 x 1080 pikseli
Procesor – Samsung Exynos 7885 ośmiordzeniowy (dwa rdzenie ARM Cortex-A73 oraz sześć rdzeni ARM Cortex-A53)
Chipset Graficzny – ARM Mali G71MP2
RAM – 4 gigabajty
Bateria – 3 000 mAh
Sloty kart pamięci – micro SD do 256 gigabajtów
Porty – USB z obsługa OTG
Pamięć użytkowa wewnętrzna – 32 gigabajta
System operacyjny – Android 7.1.1 Nougat
Transmisja danych – LTE
WIFI – 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz), Miracast
GPS – A-GPs, GLONASS i Beidou
Bluetooth – 5.0 LE
Aparat fotograficzny główny – 16 megapikseli, wideo FullHD (1920 x 1080) 30kl/s, lampa błyskowa
Aparat fotograficzny dodatkowy – 16 megapikseli, wideo FullHD (1920 x 1080), 30kl/s
Samsung Galaxy A8 został zaprojektowany zgodnie z normami na rok 2018. Zamontowano w nim ekran o proporcjach 18.5 : 9, a w konstrukcji obudowy wykorzystano aluminium i szkło. Stylistykę zaplanowano w taki sposób, by nawiązywał on do flagowców z poprzedniego roku. Efekt w jakimś stopniu został uzyskany, choć kładąc Galaxy A8 obok Galaxy S8 lub S8+ trzeba się przyjrzeć, by zauważyć wyraźne różnice. Zaletą jest to, że odciski palców oraz brud jest mało widoczny na telefonie.
Nie da się ukryć, że Galaxy A8 ma grubą obudowę oraz jest ciężki. Sam jednak twierdzę, że do gabarytów da się przywyknąć. Bo ta „wada” może być zaletą. Duża waga oznacza, że obudowa jest solidna, aluminiowa może zapewnić trwałość urządzenia. Obudowa ma zaokrąglone rogi i leży pewnie w dłoni. Co do dostępnych wersji kolorystycznych to mamy złotą, czarną oraz niebieską. Do ochrony ekranu zastosowano szkło Corning Gorilla Glass. Jest ono śliskie i na pewno z biegiem czasu pojawią się na nim rysy. Powinno ochronić naszego smartfona przed konsekwencjami przypadkowego wypuszczenia jego z ręki.
Z przodu wzrok przykuwają całkiem szerokie ramki, jak również listwy biegnące wzdłuż ekranu. Tu Samsung Galaxy A8 ustępuje Galaxy S8 oraz OnePlus 5T. Ten aspekt stawia opisywany smartfon wśród tańszych telefonów. Szkoda, bo na prezentacjach graficznych ramki wyglądają na cieńsze. Zauważalne jest to, że nad ekranem panuje pustka i minimalizm. Są tam dioda powiadomień, dwie frontowe kamery oraz zestaw czujników. Dodatkowo osłona głośnika do rozmów została świetnie wpuszczony w lico obudowy. Szkło jest delikatne i nachodzi na korpus. Inżynierowie Samsunga standardowo belkę regulacji głośności umieścili w lewym górnym rogu. Obok znajduje się slot na pierwszą kartę SIM. Standardowo w telefonie znajduje się gniazdo na kartę nanoSIM. U dołu odnajdzie się głośnik multimedialny, portu USB typ C, złącze mini-jack 3.5mm oraz mikrofon. U góry znajdziemy drugi mikrofon oraz slot na drugą kartę nanoSIM oraz na kartę mikroSD. Obok znajduje się również włącznik urządzenia. Samsung Galaxy A8 otrzymał certyfikat IP68. Oznacza to, że jest odporny na pył i wodę. Obudowa jest wodoszczelna i wytrzymuje zanurzenie do głębokości 1,5 metra przez trzydzieści minut. To się akurat zmieniło od serii A z roku 2017.
Galaxy A8 ma również dobre rozmieszczenie elementów na tylnym panelu. Aparat jest schowany w obudowie i nie wystaje ponad jej lico. Z prawej strony zamontowana została dioda LED. Pod aparatem znajduje się mały czytnik linii papilarnych. To położenie nie jest przypadkowe i pozwala na to, że palec sam na niego się kładzie.
W Samsungu Galaxy A8 koreańscy inżynierowie zamontowali akumulator o pojemności 3 000 mAh. Dodatkowo ma on możliwość ładowania przy pomocy technologii szybkiego ładowania. Pojemość baterii nie zmieniła się od zeszłorocznego modelu Galaxy A5. Bateria A8 wytrzymuje przez półtorej dnia, co w A5 udawało się przez dwa dni. Oznacza to, że soft bardziej ją obciąża. Wspomniane półtorej dnia pracy na jednym ładowaniu w Samsungu Galaxy A8 udaje się, gdy moduł LTE i Wi-Fi nie jest włączony cały czas, a ekran jest gaszony po każdym użyciu od razu. Atutem baterii jest technologia szybkiego ładowania. Ładowanie od 0 do 100% zajmuje około 100 minut, gdzie po około 30 minutach mamy już 40% naładowania. Dostępne mamy też kilka możliwości oszczędzania energii. Jeden z nich to ekstremalne oszczędzanie energii, które wyłącza praktycznie wszystkie funkcje telefonu. Do dyspozycji mamy tylko niezbędne aplikacje telefonu, a niemożliwe jest na przykład pobieranie danych z internetu.
Galaxy A8 jest pierwszym urządzeniem serii A, w którym zastosowano niestandardowy ekran o nietypowych rozmiarach. Ma on przekątną 5.6 cala, wykonany jest w technologii AMOLED i ma proporcje 18.5:9 oraz rozdzielczość FullHD+, czyli 2220 x 1080 pikseli. Ten wyświetlacz oferuje nam głęboką czerń i spory zakres kontrastu. Ma to odniesienie we wspaniałym odczuciu i wrażeniach kolorystycznych. Wszystko zostało idealnie skalibrowane. Odwzorowanie barw w palecie sRGB oceniono na 98%. Jest to bardzo dobry wynik w porównaniu z wyświetlaczami wykonanymi w technologii IPS. Jednakże ekrany AMOLED powinny osiągać lepsze wyniki. Mamy też do wyboru wiele trybów wyświetlania. W tym wiele nowych. Poprawiają one jakość wyświetlanego obrazu. Zaimplementowano nawet tryb czytania, który redukuje emisje niebieskiego światła, co sprawia mniejsze męczenie wzroku. Dodatkowo możemy sterować natężeniem barwy żółtej. Czytnik światła zastanego działa prawidłowo dostosowując podświetlenie ekranu do aktualnych warunków oświetleniowych. To daje możliwość z korzystania z telefonu w każdych warunkach. Jak w każdym smartfonie zastosowano system Always on Display. Daje on możliwość szybkiego dostępu do powiadomień. Użytkownik ma szybki dostęp do zegara oraz kalendarza. Również powiadomienia o zdarzeniach pojawiają się natychmiast. Mamy też możliwość spersonalizowania motywu oraz ustawienia kolorów.
W tym miejscu warto zauważyć, że Samsung poradził sobie z zeskalowaniem aplikacji do proporcji ekranu. Większość aplikacji robi to z automatu, a resztę można ustawić ręcznie. Można cały ekran wypełnić również materiałami multimedialnymi.
Jak zwykle czas pokaże jaki będzie odbiór nowego smartfona od koreańskiego potentata.