Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

Terapia bazalna Koszalin

Zachodniopomorskie

Edukacja kobiet z ważną niepełnosprawnością sprzężoną do młoda była sprawą marginalizowaną. W bieżących latach można zauważyć korzystne zmiany w tym zakresie. Powstaje coraz nic nowych Ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych i metod, które odpowiadają na potrzeby rozwojowe tej części dzieci i młodzieży dzięki właściwie dobranej ofercie terapeutycznej, edukacyjnej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej także dobrej infrastrukturze.

Terapia bazalna Stepnica

 

Część uczniów z racji zdrowotnych nie może odbywać obowiązku szkolnego na terenie placówki oświatowej. Wówczas podopieczny otoczony jest nauczaniem indywidualnym montowanym w bloku rodzinnym. Wśród uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą są dzieci wymagające stosowania procedur medycznych, tj. dializowane, korzystające dalej bądź czasowo z respiratora lub/i mienia medycznego z wykorzystaniem sondy, oddychające za pomocą rurki tracheostomijnej i potrzebujące regularnego oczyszczania dróg oddechowych, a też inni hospitalizowani pacjenci.

 


Adresaci stymulacji bazalnej

Jedną z form terapii kobiet z ważną niepełnosprawnością intelektualną, których rozwój motoryczny nie przekroczył piątego miesiąca wieku rozwojowego a poznawczy – dwunastego, jest stymulacja bazalna – koncept pedagogiczny zaprojektowany przez prof. Andreasa Fröhlicha. Metoda stymulacji bazalnej kierowana jest zarówno w kompozycji z dziećmi i młodzieżą dotkniętą wadą będącą skutkiem czynników prenatalnych i okołoporodowych, kiedy oraz z kobietami dorosłymi, które wskutek wypadku uległy ciężkim uszkodzeniom neurologicznym, a oraz w terapii chorób neurodegeneracyjnych i do prowadzenia kobietom w stanie terminalnym.
Jak wykorzystać stymulację bazalną w nauczaniu indywidualnym?

zobacz również czy anemia sierpowata jest uleczalna

Osoba z ważną niepełnosprawnością sprzężoną zapoznaje się przez ciało, całym sobą. Brak mienia naszego ciała, do jakiego mówi już sześciogodzinne całkowite unieruchomienie wprowadza człowieka w stopień na obrzeżu relaksu i czuwania, w jakim samoświadomość i wiedza tego, co go ogranicza, stopniowo zanika. Chodzenie w takim trwanie że bronić się codziennością kobiet z trudnymi uszkodzeniami neurologicznymi, oraz w zysku zmierzać do nieruchomości i apatii. Terapia bazalna uczestniczy w zestawie odpowiedniej pracy do działalności i spokoju, umożliwia zorganizowanie aktywności swej dziecka poprzez poszukiwanie możliwych jakości i pokazanie właściwych materiałów, wspiera podopiecznego w dziale realizacji podstawowych czynności pielęgnacyjnych, modeluje sposób radości i wchodzi na wzrost komunikacyjny i poznawczy dziecka.
Terapia bazalna a regulacja oddechu

Tym, co w terapii bazalnej przynosi uczniowi wiele korzyści, jest stymulacja somatyczna – zrytualizowana stymulacja dotykowa ciała i/lub twarzy, która przez stały, przewidywalny schemat zapewnia podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, zmierzając do obniżenia napięcia mięśniowego, relaksacji i regulacji oddechu. To nadzwyczaj istotna strefa, zważywszy na często będącą u dzieci skoliozę kierującą do trudności oddechowych.

Źródło artykułu: Stymulacja bazalna Andreasa Fröhlicha

 

Terapia bazalna Stepnica

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments